Skupina kyberbezpečnostního výzkumu a inovací CYRIS
CYRIS představuje nástroj NÚKIB k setkávání zástupců veřejného, soukromého a akademického sektoru v oblasti výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti za účelem předávání aktuálních informací, vzájemného diskutování výzkumných potřeb a posilování spolupráce.
Co je posláním CYRIS?
Oblast výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti je chápána jako jedna z priorit na národní i evropské úrovni. S ohledem na neustálý rozvoj v oblasti digitálních technologií je třeba budovat schopnosti a kapacity, což se neobejde bez aktivní spolupráce napříč všemi sektory - veřejným, akademickým i soukromým. V této souvislosti je proto klíčové vybudování silné a konkurence schopné české expertní komunity v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v kybernetické a informační bezpečnosti za účelem efektivní výměny znalostí, posilování spolupráce a budování partnerství.
Jednou z aktivit, skrze kterou se NÚKIB snaží podpořit vznik a rozvoj takového prostředí, je koordinace činnosti a příprava pravidelných jednání skupiny kyberbezpečnostního výzkumu a inovací CYRIS. Tato skupina sdružuje zástupce akademického, veřejného a soukromého sektoru, kteří se pravidelně setkávají k diskutování vzájemných výzkumných potřeb, novinek v oblasti výzkumu a vývoje, příležitostí pro financovaní plánovaných projektů a k navazování kontaktů. Členům CYRIS jsou taktéž předávány důležité informace týkající se například činností Národního koordinačního centra, či podpory výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti na národní i evropské úrovni. V současné době se mezi členy CYRIS řadí široké spektrum subjektů a našim cílem je tuto komunitu neustále rozšiřovat.
Posláním CYRIS je tedy je budovat synergický a dynamický národní ekosystém výzkumu a vývoje v kybernetické a informační. Jen díky vzájemné znalosti subjektů působících v České republice a jejich aktivní spolupráci bude moct být české výzkumné prostředí stabilně rostoucím a konkurenceschopným organismem, jenž naplno využívá potenciál, který mu experti v něm působící vytváří. Takovýto ekosystém bude dále schopen transformace i do nadnárodní úrovně, která se pro další rozvoj otevírá také díky propojení s Národním koordinačním centrem výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti (NKC), které svými aktivitami tento rozvoj podporuje.
Výstupy z realizovaných jednání CYRIS jsou zásadním elementem nejen pro činnost NÚKIB v oblasti výzkumu a vývoje, ale také pro jeho spolupráci s jinými aktéry v rámci státu. Kromě plnění Národního plánu výzkumu a vývoje jsou výstupy využívány také k zlepšení možností a schopností subjektů financovat svůj výzkum a také posilovat konkurenceschopnost start-upů a malých a středních podniků (SMEs). Závěry dosažené na jednáních díky reprezentaci všech sfér výzkumného a vývojového prostředí otevírají dveře pro nalezení konsenzuálních inovativních řešení a jejich následného převedení do fungujícího národního ekosystému.
Skupina kyberbezpečnostního výzkumu a inovací CYRIS v číslech
Počet uskutečněných jednání.
Počet zapojených subjektů ze státní, akademické i soukromé sféry.
Celkový počet členů národní expertní komunity v oblasti VaV v kybernetické a informační bezpečnosti.
Jak probíhají jednání CYRIS?
Jednání CYRIS se realizuje formou jednodenního fyzického setkání, v první polovině roku v Praze a v druhé polovině roku v Brně. Program jednotlivých jednání tvoří dva hlavní bloky. Dopolední blok je věnován přednáškám expertů z řad veřejné, akademické i soukromé sféry zaměřených na prezentaci nejnovějších trendů ve výzkumu kybernetické bezpečnosti, aktuálních činností NÚKIB a NKC, nových příležitostí pro financování projektů a rozvoj národní i mezinárodní spolupráce. Odpolední blok je věnován panelovým diskuzím, ve kterých přibližují své pohledy na nejaktuálnější témata a trendy zástupci všech sektorů.
V případě zájmu o zapojení se do činnosti CYRIS bližší informace naleznete v záložce Jak se zapojit.