Celkově proběhlo již 7 setkání členů skupiny kyberbezpečnostního výzkumu a inovací CYRIS

Skupina kyberbezpečnostního výzkumu a inovací CYRIS již v červnu roku 2021, kdy se zástupci veřejného, akademického a soukromého sektoru setkali poprvé v online podobě. Na tomto jednání byl položen základ národní komunity výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti, která se posléze začala pravidelně scházet fyzicky. Celkově bylo realizováno 9 fyzických jednání a to pod původním názvem Platforma pro výzkum a vývoj v kybernetické a informační bezpečnosti. Až 6 jednání proběhlo na půdě partnerských organizací NÚKIB, čímž byl podtrhnut záměr organizátorů posilovat komunitní charakter národního výzkumného ekosystému. V listopadu 2024 proběhlo poslední jednání Platformy a od roku 2025 je komunita známá pod názvem skupina kyberbezpečnostního výzkumu a inovací CYRIS.


Přečtěte si níže informace o již uskutečněných jednáních.

NÚKIB uspořádal spolu s VUT další setkání Platformy k výzkumu a vývoji v kybernetické a informační bezpečnosti


Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) uspořádal 12. listopadu spolu s Vysokým učením technickým v Brně (VUT) v pořadí již druhé setkání Platformy k výzkumu a vývoji v kybernetické a informační bezpečnosti. Platforma, která má v tuto chvíli 22 členů, má za cíl propojit subjekty soukromé, veřejné a akademické sféry, které se zabývají výzkumem a vývojem ve zmíněných oblastech. První setkání proběhlo online v červnu letošního roku, 12. listopadu se členové setkali poprvé osobně – a to v prostorách Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně (FEKT VUT).


Setkání se vedle zástupců NÚKIB a VUT zúčastnili například zástupci za Ministerstvo vnitra, Technologickou agenturu ČR, Bezpečností informační službu, Masarykovu univerzitu v Brně i firmy Cisco Systems, Inc., Flowmon a GreyCortex. Úvodní slovo přednesl ředitel NÚKIB Karel Řehka a děkan FEKT VUT Vladimír Aubrecht. Zástupci NÚKIBu v průběhu setkání odprezentovali přednášky, které se týkaly například výzkumných projektů NÚKIBu i role úřadu v systému podpory výzkumu a vývoje. Součástí setkání byla také diskuze rozdělena na tři hlavní témata: Kvantové technologie a kybernetickou bezpečnost, Umělou inteligenci a její dopady na kybernetickou bezpečnost a Vzdělávání v kybernetické bezpečnosti. 

V Praze se uskutečnilo třetí setkání Platformy k výzkumu a vývoji v kybernetické a informační bezpečnosti


Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) uspořádal 31. března 2022 ve spolupráci s Technologickou agenturou České republiky (TA ČR) již třetí setkání Platformy k výzkumu a vývoji v kybernetické a informační bezpečnosti. Tématem jednání bylo posílení možností spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti na národní i mezinárodní úrovni. Platforma sdružuje zástupce veřejného, akademického a soukromého sektoru – setkání se zúčastnili například zástupci Technologického centra Akademie věd ČR, Ministerstva vnitra, NAKIT, CESNET a vysokých škol (MU, VUT, VŠB-TUO, ČVUT).


Účastníky přivítal náměstek ředitele NÚKIB Jaroslav Šmíd a předseda TA ČR Petr Konvalinka. Zástupci NÚKIB následně představili novinky v oblasti národního výzkumu a vývoje, například v souvislosti s novým Národním plánem výzkumu a vývoje v oblasti kybernetické a informační bezpečnosti a budováním Národního koordinačního centra. V rámci prezentací Ministerstva průmyslu a obchodu, TA ČR a Technologického centra AV ČR byly přiblíženy možnosti finanční podpory v oblasti kybernetické bezpečnosti z národních i unijních programů. V neposlední řadě hovořil zástupce AFCEA o významu spolupráce a možnostech jejího posílení.


Součástí setkání byla i debata na téma veřejné podpory a koordinace jejího poskytování v rámci výzkumu a vývoje v kybernetické bezpečnosti. Dále byla diskutována role Platformy v rámci vznikajícího Národního koordinačního centra.


Účastníci se shodli na důležitosti sdílení informací týkajících se možností zapojování do národních a evropských programů v oblasti kybernetické bezpečnosti, stejně jako na pokračování spolupráce v této oblasti.

V Ostravě se uskutečnilo čtvrté setkání Platformy k výzkumu a vývoji v kybernetické a informační bezpečnosti


Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) uspořádal ve spolupráci s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO) 22. června 2022 již čtvrté setkání Platformy k výzkumu a vývoji v kybernetické a informační bezpečnosti. Platforma sdružuje instituce veřejného, akademického a soukromého sektoru, které se aktivně zabývají výzkumem a vývojem v oblasti kybernetické a informační bezpečnosti. Jednání se zúčastnili například zástupci Ministerstva vnitra, Policejního prezidia České republiky, Technologického centra Akademie věd ČR, AFCEA, CESNET a vysokých škol (MU, VUT, UO). V průběhu jednání byla diskutována témata související s aktuálními a budoucími trendy v oblasti výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti.


Účastníky přivítali děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky prof. Ing. Jan Platoš, Ph.D. a ředitel Odboru vzdělávání, výzkumu a projektů Mgr. Luboš Fendrych, kteří zdůraznili potřebu posilování spolupráce v oblasti kybernetického a informačního výzkumu a vývoje. NÚKIB představil v rámci dopoledního bloku jednání jednotlivá opatření, která jsou součástí aktuálně schváleného Národního plánu výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti, a na jehož přípravě se podílela odborná komunita ČR v oblasti kybernetického výzkumu a vývoje. Členové Platformy byli ze strany NÚKIB rovněž seznámeni s aktuálním vývojem souvisejícím s budováním Evropského kompetenčního centra a Národního koordinačního centra v oblasti výzkumu a vývoje v kybernetické bezpečnosti. Odborníci z VŠB-TUO představili účastníkům jednání tematické zaměření výuky, publikací i výzkumu na univerzitě včetně konkrétních výzkumných projektů, na kterých spolupracovali s partnery jak na národní, tak mezinárodní úrovni.


V odpolední části programu proběhl workshop k projektu NESPOQ a odborná exkurze do národního superpočítačového centra IT4Innovations, které je součástí VŠB-TUO. V rámci exkurze bylo účastníkům představeno fungování a využití superpočítačů, včetně způsobu jejich zabezpečení a ukázky rozdělení výpočetního času.

V Brně se setkali členové Platformy k výzkumu a vývoji v kybernetické a informační bezpečnosti


Dne 5. října 2022 uspořádal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ve spolupráci s Masarykovou univerzitou (MUNI) již páté setkání členů Platformy k výzkumu a vývoji v kybernetické a informační bezpečnosti, která sdružuje zástupce z veřejného, akademického i soukromého sektoru v oblasti výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti. Jednání se v Brně zúčastnili zástupci Akademie věd a Technologického centra AV ČR, AFCEA, CESNET, CISCO, GreyCortex, Progress Software a vysokých škol (MUNI, Vysokého učení technického v Brně, Vysoké školy ekonomické v Praze a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava).


Na úvod účastníky přivítali proděkan Fakulty informatiky MUNI Václav Matyáš a náměstek pro vedení Sekce informační bezpečnosti NÚKIB Martin Smrčka, kteří zdůraznili potřebu posilování vzájemné informovanosti a spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje kybernetické a informační bezpečnosti. Dopolední část programu byla věnována přednáškám zaměřeným na moderní výzkum v oblasti bezpečnosti a kryptografie na MUNI, kdy experti představili výzkumné aktivity několika odborných pracovišť. Tématem pak byl také pohled a přístup NÚKIB ke kvantové distribuci klíčů.


V odpolední části seznámili pracovníci NÚKIB ostatní účastníky jednání s aktuálním vývojem budování Evropského kompetenčního centra a s ním souvisejícího Národního koordinačního centra v oblasti výzkumu a vývoje v kybernetické bezpečnosti České republiky. Na přednášku navázala prezentace o novém typu zobrazování malware a jeho klasifikace, kterou prezentoval zástupce Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. V rámci závěrečné přednášky byla představena činnost ústavu Cybersecurity Hub, evropského digitálního inovačního hubu pro oblast kybernetické bezpečnosti, a demonstrováno unikátní prostředí KYPO Cyber Range Platform.



Odborníci diskutovali o aktuálních kyberbezpečnostních výzvách v oblasti výzkumu a vývoje


Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) uspořádal v Praze 20. června již šesté jednání Platformy pro výzkum a vývoj v oblasti kybernetické a informační bezpečnosti. Na akci se spolupodílel Fyzikální ústav Akademie věd ČR, v jehož budově se akce konala. Platformy se zúčastnili zástupci státního i soukromého sektoru, stejně jako akademické obce. Hlavním cílem akce je zvýšení informovanosti v diskutovaných tématech a prohlubování spolupráce mezi aktéry ze soukromé, veřejné a akademické sféry, jež se aktivně zabývají výzkumem a vývojem v kybernetické bezpečnosti, a také hledání dalších příležitostí ke spolupráci.


V úvodu Platformy promluvil náměstek ředitele NÚKIB Tomáš Krejčí: „NÚKIB sehrává aktivní roli v kybernetickém výzkumu a vývoji na národní i mezinárodní úrovni. V této souvislosti lze zmínit například plnění úkolů Národního plánu výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti, zaštítění vzniku Národního koordinačního centra výzkumu a vývoje v kybernetické bezpečnosti (NKC) a spolupráce s národními i evropskými partnery v této oblasti.“ Spolu s náměstkem Krejčím zahájil akci ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR Michael Prouza. Náměstek Krejčí v této souvislosti uvedl, že Akademii věd vnímá jako důležitého partnera NÚKIB a poděkoval za poskytnutí prostorů, ve kterých se akce konala.


Během dopoledního programu se konala série přednášek především ze strany odborníků NÚKIB. První z nich měl Luboš Fendrych, vedoucí oddělení výzkumu, vědy a inovací, jehož tým akci organizoval. Ve své přednášce představil posluchačům činnost Evropského kompetenčního centra a NKC s důrazem na aktuální možnosti financování v programu Digitální Evropa a chystané činnosti v rámci dvou projektů, na které NKC získalo evropské prostředky. Dalšími přednášejícími z řad NÚKIB byli Milan Kříž, který hovořil o kompromitujícím vyzařování, Jan Zdrha, který se věnoval Polygonu operačních technologií a Bohuslav Rudolf, který posluchače uvedl do tématu přechodu kvantově odolné kryptografie. Online vstup měl také cyber attaché pro Izrael, Robert Kahofer, který přiblížil možnosti pro rozšíření českého kyberbezpečnostního výzkumu v zahraničí. Mimo odborníků z NÚKIB vystoupili na akci Josef Vojtěch ze sdružení CESNET s přednáškou na téma kvantové kryptografie, Lenka Švejcarová z Technologického centra Praha, Zbyněk Růžička z Technologické agentury ČR a Michaela Ceklová z Ministerstva vnitra ČR, kteří se ve svých příspěvcích věnovali aktuálním možnostem financování výzkumu a vývoje v rámci národních i evropských programů.


Odpolední program zaplnily čtyři kulaté stoly zaměřující se na aktuální témata v oblasti výzkumu a vývoje v kybernetické bezpečnosti, konkrétně na kvantové technologie, kompromitující vyzařování, zajištění kybernetické bezpečnosti řídících systémů a zvyšování bezpečnosti síťových zařízení, na kterých si účastníci z různých sektorů vyměnili své zkušenosti, navázali vzájemné kontakty a diskutovali o možnostech další spolupráce. V průběhu akce mohli návštěvníci také diskutovat s kolegyněmi Danielou Procházkovou a Vladěnou Saskovou z odboru regulace NÚKIB o evropské směrnici NIS2. 

O aktuálních výzvách na poli kybernetické bezpečnosti diskutovali odborníci v Brně


Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) uspořádal ve středu 15. listopadu 2023 v Brně již sedmé jednání Platformy pro výzkum a vývoj v oblasti kybernetické a informační bezpečnosti (dále jen Platforma). Setkání se konalo v sídle CyberSecurity Hub, spoluorganizátora akce. Mezi účastníky byli nejen zástupci státního a soukromého sektoru, ale také akademické obce. Akce dlouhodobě nabízí především prostor k diskusi a networkingu mezi různorodými aktéry, kteří se věnují kybernetické bezpečnosti.


Platformu zahájil náměstek ředitele NÚKIB Pavel Štěpáník, který ve svém projevu hovořil mj. i o komplexnosti kyberbezpečnostní problematiky: „Plnění úkolů Národního plánu výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti, zaštítění vytvoření Národního koordinačního centra a spolupráce s národními i evropskými partnery dokumentují, že kybernetická bezpečnost se nesestává pouze z aktivit a činností technického charakteru. Jedná se o multidisciplinární problematiku, která si vyžaduje adekvátní zapojení napříč celou veřejnou, akademickou a soukromou sférou.“


Během dopoledního bloku vystoupil ředitel CyberSecurity Hub Roman Čermák, který v rámci svého vstupu v prostorách CERIT Science Park II, kde jím vedená organizace sídlí, představil posluchačům činnost subjektu a Cyber Campus CZ. Navázala na něj Nikola Chvátalová z Oddělení vědy, výzkumu a inovací z NÚKIB, která odprezentovala činnost Evropského kompetenčního centra a Národního koordinačního centra výzkumu a vývoje v oblasti kybernetické bezpečnosti. Neméně zajímavý byl i příspěvek Lenky Škrábalové, vedoucí Oddělení digitální ekonomiky a společnosti Ministerstva průmyslu a obchodu. Přítomné seznámila s aktuálními výzvami v programu Digitální Evropa. Dopolední blok uzavřel online vstup Aleny Turoňové z Oddělení multilaterální spolupráce II NÚKIB věnovaný současnému dění na poli EU v kybernetické bezpečnosti a roli NÚKIB v Bruselu.


Odpolední program přinesl tři panelové diskuse moderované zástupci NÚKIB, kde spolu diskutovali odborníci z řad soukromého sektoru, veřejné správy a akademické sféry. První z nich se věnovala roli státu v oblasti strategického rámce a podpory výzkumu a vývoje v oblasti kybernetické bezpečnosti. Ta nejenže přiblížila proces formování národních strategií v oblasti výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti, ale také umožnila členům komunity prezentovat a diskutovat svoje postoje a vnímání budoucího směřování státu a jeho priorit v této oblasti. V druhé debatě o přechodu ke kvantově odolné kryptografii se hovořilo např. o reálnosti kvantové hrozby a lišících se predikcích. Řeč byla také o strategických projektech v oblasti budování kvantové komunikační infrastruktury. Odpolední blok pak uzavřela diskuse o vzdělávání a cvičení na poli kybernetické a informační bezpečnosti. V jejím rámci byly řešeny inovativní přístupy ke vzdělávání v této oblasti, téma evropského kvalifikačního rámce a otázka měření úspěšnosti vzdělávacích aktivit.


Členové Platformy mezi sebou nově přivítali zástupce Univerzity Pardubice, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Západočeské univerzity v Plzni. Národní výzkumná komunita se rozšířila i v řadách soukromého sektoru, kdy se jednání zúčastnila také První certifikační autorita nebo společnost Tropic Square. Na budoucích jednáních Platformy jsou vítáni také noví zájemci, kteří mohou NÚKIB kontaktovat na e-mailové adrese vyzkum@nukib.cz



Na půdě CIIRC, ČVUT v Praze se setkali experti na výzkum a vývoj v kybernetické a informační bezpečnosti


Dne 11. června 2024 uspořádal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ve spolupráci již deváté setkání členů Platformy pro výzkum a vývoj v kybernetické a informační bezpečnosti, která sdružuje zástupce z veřejného, akademického i soukromého sektoru v oblasti výzkumu a vývoje v kybernetické a informační bezpečnosti. Jednání se uskutečnilo v prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze.


Na úvod účastníky přivítali prorektorka ČVUT Veronika Kramaříková a poradce ředitele NÚKIB Jaroslav Šmíd, který zdůraznil důležitost mezisektorové spolupráce pro posilování konkurenceschopnosti českého výzkumu, ale také roli ČVUT mezi stabilními partnery NÚKIB na tomto poli. První část programu byla věnována přednáškám zaměřeným na činnost Evropského kompetenčního centra a Národního koordinačního centra výzkumu a vývoje v oblasti kybernetické bezpečnosti. Dále byla představena aktuální výzva k podávání návrhů projektů Národního koordinačního centra s názvem „CyberResilience Boost: Podpora odolnosti proti kybernetickým hrozbám“. Panelová diskuze uzavírající první část jednání se týkala tématu Podpora výzkumné spolupráce a využití inovačních akcelerátorů – debatovali Tereza Šamanová (CyberSecurity Hub), Ondřej Vodička (MO), Petr Schwarz (Phonexia) a Jana Bašistová (NÚKIB).


Dalšími tématy prezentací byly například aktuální výzvy v rámci programu Digitální Evropa, o nichž pohovořil Martin Podařil z ministerstva průmyslu a obchodu; inovace a dění v oblasti veřejně regulované služby nebo inovační aktivity NATO a EU, jež představil Ondřej Vodička z ministerstva obrany. V odpolední části debatovali účastníci panelu – Lucie Schaffelhoferová (MPO, Jan Kleindienst (MAMA.AI), Petr Kuchtík (NÚKIB) – o dopadech legislativy na konkurenceschopnost a inovativnost výzkumu a vývoje umělé inteligence, diskuzi moderoval Filip Hartmann z prg.ai. Aktuální stav oboru konverzační umělé inteligence a výzkumné projekty CIIRC ve své přednášce představil expert na jazykové modely a AI Jan Šedivý z CIIRC ČVUT. V závěru jednání Václav Stupka (MUNI) představil aktuální výstupy evropského projektu REWIRE zaměřeného na tvorbu vzdělávacích kurzů dle evropském rámce Cybersecurity Skills.