Národní koordinační centrum kybernetické bezpečnosti podpořilo formou kaskádového financování několik pilotních projektů

05. 03. 2025
Národní koordinační centrum kybernetické bezpečnosti podpořilo formou kaskádového financování několik pilotních projektů

Národní koordinační centrum kybernetické bezpečnosti (NKC) za využití mechanismu kaskádového financování (FSTP) podpořilo celkově až 7 projektů v širokém spektru oblastí kybernetické bezpečnosti!

Národní koordinační centrum v oblasti kybernetické bezpečnosti vzniklo na základě evropského nařízení 2021/887, jehož cílem je posílit vedoucí postavení a strategickou autonomii Evropské unie v oblasti kybernetické bezpečnosti udržováním a rozvíjením výzkumných, akademických, společenských, technologických a průmyslových kapacit a schopností. V České republice činnost NKC zajišťuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ve spolupráci s partnerem CyberSecurity Hub.


Jedním z hlavních úkolů projektu National Coordination Centre in the Czech Republic (NCC-CZ), spolufinancovaného z programu Digitální Evropa (DEP), je zprostředkovávat formou tzv. kaskádového financování finanční podporu třetím stranám. Tento mechanismus umožňuje NKC získat prostředky z DEP a následně je formou výzev přerozdělit na národní úrovni. Díky tomu lze do určité míry přizpůsobit oblasti podpory aktuálním potřebám národní expertní komunity v kybernetické bezpečnosti.


V této souvislosti byla v polovině loňského roku vyhlášena 1. výzva „CyberResilience Boost: Podpora odolnosti proti kybernetickým hrozbám“, které se účastnilo 25 žadatelů formou předložení projektové žádosti. Výzva alokovala finanční prostředky na podporu malých pilotních projektů a iniciativ, které by reagovaly na aktuální a vyvíjející se potřeby české a evropské komunity v oblasti kybernetické bezpečnosti. Hlavním cílem výzvy bylo podpořit spolupráci mezi akademickým a soukromým sektorem a posílit odolnost vůči kybernetickým hrozbám prostřednictvím dosažení dílčích cílů formulovaných pro jednotlivé oblasti podpory:


  1. rozvoj odborných kapacit a zvyšování kvalifikace,
  2. podpora mezisektorové a mezinárodní spolupráce,
  3. zvyšování povědomí o kybernetické bezpečnosti.

Sedm vybraných projektů, které uspěly v dvoufázovém hodnocení, získalo celkovou podporu ve výši 3,7 milionu Kč. Realizace projektů započala v druhé polovině loňského roku a bude pokračovat až do podzimu roku 2025. Po ukončení realizace budou projekty vyhodnoceny. Mezi podpořené projekty se řadí:


  1. Rozvoj odborných znalostí studentů informatiky v oblasti implementace kybernetické bezpečnosti a zvýšení vzdělanosti zaměstnanců a studentů Mendelovy univerzity a široké veřejnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti (Mendlova univerzita v Brně)
  2. CyberEdu NIS2 Academy (Netia, s.r.o.)
  3. Budování kapacit a podpora spolupráce v postkvantové kryptografii (Vysoké učení technické v Brně)
  4. Kyberpohádky II. (Centrum kybernetické bezpečnosti, z.ú.)
  5. HUGO Honeynet – mezisektorová spolupráce na vybudování sítě honeypotů (CESNET)
  6. PANDDA: Pasivní objevování a analýza zařízení na síti (CESNET)
  7. CyberResilience Boost: Podpora odolnosti proti kybernetickým hrozbám (Družstvo kybernetické obrany)


Bližší informace k podpořeným projektům jsou k dispozici na webu NKC v sekci FSTP.

Výše představený mechanismus FSTP přináší nový způsob podpory kybernetické bezpečnosti na národní úrovni. Pro NÚKIB jde o první zkušenost s tímto typem financování, a v návaznosti na další výzvy programu DEP plánuje v této formě podpory pokračovat, aby dále přispěl k rozvoji národního ekosystému v oblasti kybernetické bezpečnosti. V tomto kontextu NÚKIB v lednu 2025 vyhlásil druhou výzvu NKC s názvem „CyberCertification Boost: Podpora rozvoje certifikačních kapacit v kybernetické bezpečnosti“, zaměřenou na budování certifikačních orgánů a zkušebních laboratoří pro ICT produkty a služby. Výzva je otevřená do konce března 2025. Do budoucna chce NKC mechanismus FSTP dále rozvíjet a maximálně využít možnosti, které nabídnou nové výzvy EU.



Spolufinancováno Evropskou unií. Názory a stanoviska uvedené vyjadřují pouze názory autora(ů) a nemusí nutně odrážet názory Evropské unie ani Evropského průmyslového, technologického a výzkumného centra kompetencí pro kybernetickou bezpečnost. Evropská unie ani poskytovatel dotace nenesou za tyto názory odpovědnost.

Činnost NKC je podpořena z programu Digitální Evropa v rámci spolufinancovaného projektu National Coordination Centre in the Czech Republic (č. 101127941, zkráceně NCC-CZ).